Esat sveicināti Islandes Ģenerālkonsulāta mājas lapā!
Šeit Jūs atradīsiet bagātīgu informāciju par Islandi un Islandes dabu, tās vēsturi un cilvēkiem, kultūru, ceļojumu un atpūtas iespējām, Islandes ekonomiku, kā arī attēlu galeriju un saites uz citām ar Islandi saistītām mājas lapām.
Lai sāktu Jūsu ceļojumu, lūdzu, izvēlieties kādu no augstāk dotajām sadaļām.
Literatūra Gleznošana Rokdarbi Teātris Kino Izglītība Valoda Teikas  
Literatūra

ISLANDIEŠU LITERATŪRA - EDDAS un SĀGAS

Sevišķa viduslaiku Islandes pazīme ir tās literārā jaunrade, kuras kulminācija ir sāga, kas sarakstīta 13. gadsimtā. Pēc vietējā dialekta rakstpratības pārrāvuma 12. gadsimta sākumā, izstrādājās dažādi vērā ņemami rakstības pamati: tulkoti un adoptēti reliģiskie raksti, likumi, skolas traktāti (ieskaitot "Pirmo gramatikas apcerējumu", padarot ievērojami svarīgus fonētiskos novērojumus), un vēsturiskie darbi. Poētiskais mantojums, kas sastāv no divām diametrāli atšķirīgām tradīcijām, skaldikas un eddikas. Eddikas dzeja ir sacerēta vienkāršā pantmērā un pēc formas un priekšmeta attiecas uz agrīno Anglosakšu un Seno Ģermāņu poēziju. Daudzas no tām ir vai nu par mitoloģiskiem notikumiem, vai attēlo traģiskus stāstus par mistiskiem varoņiem senā Ģermāņu pagātnē.

Skaldiskais stils attīstījās Norvēģijā no Ģermāņu galma tradīcijām skandēt poētiskas slavas dziesmas karalim un valdniekam. Skaldiskajai poēzijai ir raksturīga sarežģīta metriskā forma un ļoti mākslīga idioma ar teikumiem, kas savīti izkropļotā veidā un ikdienas vārdnīca tiek aizstāta ar retiem poētiskiem vārdiem (heiti) un sarežģītu liekvārdību (kenning). Tipiska skaldiska vārsma ir jāsaliek kopā kā puzlis un jāatrisina kā mīkla: tad tā var būt efektīva savā spēcīgajā koncentrētas metaforas formā. Pēc 10. gadsimta šī tradīcija kļuva par arvien ekskluzīvāku Islandes dzejnieku īpašumu, kuri varētu sagaidīt pievilcīgus atalgojumus par savu arodu no Norvēģijas galma un pat no citiem Skandināvijas valdniekiem. Vadošais savas paaudzes skalds bija Sturlungas lords Snorri Sturlusons (d. 1241.). Papildus savai poētiskajai darbībai viņš sacerēja tādu kā rokasgrāmatu skaldu apgūšanai, eddā (vai eddas prozā). Tādēļ, ka daudzi skaldu kenningi saturēja mitoloģiskas atsauksmes, Snorri iekļāva pagānu mītu uzskaitījumu, padarot savu eddu par mūsu visbagātāko informācijas avotu par Vikingu laiku mitoloģiju.

Ar Snorri un viņa laikabiedriem, kam bija īpašs prozas stāstījums, islandiešu sāga sasniedza savu brieduma fāzi. Tā attīstījās agrāk karaliskās biogrāfijas sfērā (pārsvarā par Norvēģijas karaļiem), arī kā individuālas vai sērijveida biogrāfijas.

Visoriģinālākais viduslaiku Islandes literatūras žanrs ir ģimenes sāgas (vai precīzāk sāgas par islandiešiem), kas tikušas sastādītas par Vikingu laiku islandiešiem, anonīmu autoru apgūtajās stundās, kas apgūtas no iepriekšminētajiem prozas stāstījuma veidiem. Šīs sāgas attīstījās no vairāk vēsturiskiem notikumiem (iezīmējot radurakstus un vēsturiskus avotus un, meklējot iedvesmu vietējās tradīcijās) līdz nabadzīgāk izdomātiem. Ar 13. gadsimtu žanrs jau bija izstrādājis dažus valodnieciskus un stāstījuma meistardarbus, tādus kā garas un kārtīgi strukturizētas Egils sāgas (paša Snorri ticamības atribūts), vairāk romantiskās Laxdaela sāgas un īsās vēsturiskās traģēdijas Gisla sāgas.

14. gadsimta laikā uzplaukstoši literatūras žanri bija prozas romance, izpušķota svēto dzīves aprakstu proza un reliģiskā poēzija, kas adoptēja senās skaldiskās tradīcijas pēc Augsti Gotiskām, visveiksmīgākā bija Kristus/Marijas cildinošā Lilja ("Lilija"), ko sacerējis Eysteins Asgrimssons.

Tipiski 14. gadsimta literārajai gaumei tika dots ieguldījums lielam kopsavilkumam un agrāko darbu paplašinātām versijām, tādām kā Karaļa Sāgas. Šādā Sturlunga sāgas veidā ar savu ārkārtīgi iespaidīgo detaļu daudzumu par pagājušā gadsimta "Federācijas" periodu, Sturlas Islendiga saga pamatā tika sastādīta ar kopēju vai daļēju dažu individuālu biogrāfiju un cita materiāla iekļaušanu. (Atsevišķas vecākās sāgas ir saglabājušās tikai kā iestarpināti fragmenti šajās smagnējajās kompozīcijās). 14. gadsimtā radās arī vairums lielāko un visizsmalcinātāko pergamenta manuskriptu, kas atspoguļo lielu valsts pārpilnību (turību).

Romantikas laika islandiešu nacionālā rakstnieka Jonasa Hallgrimsona darbi gan islandiešu, gan angļu valodā ir atrodami sekojošā web-lapā: http://www.library.wisc.edu/etext/Jonas

   
Copyright © islande.lv 2008
Izstrādātājs: Interaktīvo Tehnoloģiju Grupa