Esat sveicināti Islandes Ģenerālkonsulāta mājas lapā!
Šeit Jūs atradīsiet bagātīgu informāciju par Islandi un Islandes dabu, tās vēsturi un cilvēkiem, kultūru, ceļojumu un atpūtas iespējām, Islandes ekonomiku, kā arī attēlu galeriju un saites uz citām ar Islandi saistītām mājas lapām.
Lai sāktu Jūsu ceļojumu, lūdzu, izvēlieties kādu no augstāk dotajām sadaļām.
Islandes ģeogrāfija Vulkāni Enerģija Ledāji Dzīvnieki un putni Zirgi  
Vulkāni

Islandes augsne pieder pie pasaules vulkāniskākajām augsnēm. Zināms, ka pēc zemes apdzīvošanas ir notikuši 150 vulkānu izvirdumi, un uzskata, ka tie notiek ar piecu gadu intervālu. Pēc 1104. gada, vispazīstamākais vulkāns Hekla rakstītās vēstures laikā ir izvirdis 18 reizes, dažreiz ar ļoti postošām sekām apkārtējai videi. Hekla joprojām ir aktīvs un pēdējoreiz izvirda 1991. gadā. Lakagigars, ko veido 25 km gara, apmēram simts krāteru virkne izvirda 1783. gadā. Tuvākajā apkārtnē tas izmeta tik daudz lavas, ka nekas tamlīdzīgs pasaules vēsturē nebija pieredzēts. Gāzes un pelni izplatījās apkārtnē un iznīcināja visu dzīvo. Liela daļa lopu un pat desmit tūkstošu cilvēku, kas bija piektā daļa no tā laika iedzīvotājiem, gāja bojā.

Pēdējo gadu desmitu traģiskākais vulkāna izvirdums notika 1973. gadā Vestmanna salu Heimaey. Toreiz vienā naktī no salas uz kontinentu evakuēja 5300 iedzīvotāju, un salas malā izveidojās jauns krāters. Izvirdums sākās 23. janvārī un ilga līdz pat maijam. Lielākā daļa no mājokļiem nokļuva zem lavas vai tika apbērti ar pelniem. Salas ostu izdevās izglābt, bez pārtraukuma lejot lavai virsū jūras ūdeni. Lavu izdevās novirzīt sāņus tā, ka tagad tā ostas malā veido aizsargmūri.

Vestmanna salu dienvidu pusē atrodas 60. gados, divus gadus ilguša zemjūras vulkāna izvirduma rezultātā radusies sala Sirtsei. Tagad sala ir rezervāts, un zinātnieki šādā pilnīgi jaunā zemes apgabalā var sekot augu valsts un putnu attīstībai.

Ziemeļislandē, netālu no Mīvatna ezera, atrodas Krafla. 1720. gadā šajā reģionā plosījās tā saucamie "Mīvatna vēji", un dažu gadu laikā bija dažāda stipruma izvirdumi. To rezultātā lava noklāja apmēram 34 km. Divas lauku saimniecības ar visām ēkām palika zem tās, tā aplenca baznīcas zemi, taču atstāja baznīcu neskartu. Kraflas reģionā pēdējo reiz līdzīga veida izvirdumi bija 1975.-84.

Pēdējais vulkāna izvirdums bija Vatnajēkidla ledājā 1996. gada rudenī. Izvirdums notika Grimsvetna ezeros, kas atrodas zem ledāja, un tā rezultātā sāka kust lieli ledāja apgabali. Radusies straume nesa līdzi ūdeni, ledu un zemes masas un pārrāva apkārt Islandei esošo ceļu, kā arī sagrāva svarīgu tiltu.

Papildinformāciju par vulkāniem un Islandes augsni var iegūt sekojošā Ziemeļu vulkanoloģijas institūta web-lapā: http://www.norvol.hi.is/

   
Copyright © islande.lv 2008
Izstrādātājs: Interaktīvo Tehnoloģiju Grupa